fbpx

Nákup nemovitosti přes sociální sítě: Nenechte se napálit!

Sociální sítě jsou fenoménem posledních let. Jen v Česku na ně nedá dopustit téměř polovina populace, notná část z nich stráví chatováním a prohlížením příspěvků i několik hodin denně. Asi jen málokoho proto udiví, že zejména Facebook je jednou z oblíbených platforem nejen pro propagaci zboží a služeb, ale i jejich přímý prodej. Nemovitosti nevyjímaje.

Marketingový sluha, nebo nástroj pro podvodníky?

V rukách schopného makléře je Facebook silným propagačním nástrojem, který dokáže prodej bytu nebo domu i několikanásobně urychlit. Na poctivých obchodnících ale parazituje i nemálo prodejců, kteří k ve skutečnosti nic k prodeji nemají.

Hladový realitní trh je ideálním cílem podvodníků, kteří skrze falešné profily bez skrupulí nabízejí vzdušné zámky. Zpravidla jde o nadmíru atraktivní nemovitosti s nízkou cenou. A právě ta je vábničkou, na kterou podvodníci zájemce lákají.

Zaplať, nebo…

Scénář „prodeje“ falešné nemovitosti je jednoduchý, zato účinný. Pod záminkou obrovského zájmu lákají podvodníci z potenciálních kupců „rezervační zálohu“. Po jejím zaslání zruší falešný prodejce profil, zamete za sebou stopy a zmizí – spolu s penězi.

Jejich vymáhání je zdlouhavé, drahé a nevede k valným výsledkům. Podvodníci spoléhají i na to, že napálený člověk svou chybu ze strachu před zostuzením zkrátka nepřizná. Ve svém řemesle tak mohou vesele pokračovat dál

Bez prověrky to nepůjde

Ve světě anonymní elektronické komunikace platí jediná zásada: Nikomu nevěřte! I na Facebooku lze koupit dům snů – je ale třeba prodávajícího i nemovitost důkladně proklepnout.

Výpis z katastru nemovitostí prozradí majitele, jeho jméno zase dovolí nahlédnout do úvěrových registrů. I díky tomu je možné rozpoznat opravdového makléře od toho falešného.

Solidní realitní odborník po vás žádnou zálohu vyžadovat nebude, na každou otázku odpoví pravdivě a bez průtahů.

Nevíte, jak prodávanou nemovitost prověřit? Nechte to na mně. Napište mi ještě dnes a zjistěte, zda se vás někdo nesnaží podvést!